Az elmúlt fél évben a politejsav (PLA) szívósságának a növelésével foglalkoztam. Szakdolgozatíró hallgatómmal arra kerestük a választ, hogy a bio alapú polibutilén-szukcinát (PBS) politejsavhoz való adagolásával milyen hatásokat érhetünk el, és mely összetétellel érjük el a "legjobb" eredményeket. Ehhez különböző keverékeket állítottunk elő ikercsigás extruderrel. A PLA alapanyaghoz 20 m%-os adagonként PBS granulátumot kevertünk (1.ábra).
1.ábra PLA/PBS keverék előállítása ikercsigás kompaundálással [Forrás:Saját felvétel] |
A keverékek előállítása után azokból fröccsöntött próbatesteket gyártottunk, amelyeket szakító, DMA, DSC, Charpy, SEM vizsgálatoknak vetettük alá. Az eredmények azt mutatták, hogy a PBS mennyiségének növelésével a húzószilárdság és húzó rugalmassági modulus a referencia PLA alapanyaghoz képest csökkent, azonban a maximális terhelő erőhöz tartozó nyúlás jelentősen növekedett. A Charpy vizsgálatok eredményeiből megállapítottuk, hogy a PBS tartalom növelésével a PLA ~6 kJ/m2-es ütőszilárdságát, a 40 m% PBS tartalom mintegy 18 kJ/m2-es értékre növelte meg, amely már igen jónak mondható. A PBS a PLA-t szívósította és e mellett kristályos gócképzőként is hatott rá, amelynek következtében a PLA ~55°C-os üvegesedési hőmérséklete után a tárolási modulus értéke a PLA-ra vonatkozóhoz képest nagyobbra adódott (2.ábra).
2.ábra 100%PLA és 60/40 PLA/PBS keverék tárolási modulusának változása a hőmérséklet függvényében [Forrás: saját mérés] |
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése