Napjainkban gyakran találkozhatunk a bioműanyag kifejezéssel, amelyet számos módon értelmezhetünk. Nézzük is hogyan csoportosíthatjuk polimereinket, mit is jelent e kifejezés?
A polimereket alapanyagukat tekintve két fő: I. Fosszilis/petrolkémiai alapú és II. Megújuló erőforrás alapú csoportokba sorolhatjuk. Ezeken belül megkülönböztethetünk biológiai úton le-, illetve nem lebontható csoportokat (lsd. 1.ábra).
![]() |
1.ábra Polimer alapanyagok csoportosítása alapanyag és lebonthatóság szerint [Forrás:European Bioplastics/Istitute for Bioplastics and Biocomposites (en.european-bioplastics.org] |
A jelenleg alkalmazott hagyományos tömegműanyagok pl. PE, PP, PET jellemzően petrolkémiai alapúak és biológiai úton nem lebonthatóak. Évről-évre azonban növekszik a biomasszából előállítható már bio szóval ellátott bio-polietilén és bio-PET előállítása és alkalmazása is (2.ábra). E termékek jellemzője, hogy megújuló erőforrásból előállíthatóak, de biológiai úton továbbra sem lebonthatóak.
![]() |
2.ábra Globális biopolimer termék gyártás előjelzése 2017-re, ipar szerint [Forrás:European Bioplastics/Istitute for Bioplastics and Biocomposites (en.european-bioplastics.org)] |
A politejsav (PLA), polibutilén-szukcinát (PBS) és társai a megújuló erőforrás alapú és biológiai úton lebontható polimerek halmazát képezik, míg a poli-kaprolakton (PCL) petrolkémiai alapú de emellett biológiai úton lebontható.
A biológiai úton lebontható polimernek biotikus környezetbe helyezve gombák, baktériumok enzimatikus lebontó képességének hatására bomlanak le és bomlástermékeik nem szennyezik a környezetet!
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése